Ergen/Ebeveyn Danışmanlığı

aile-danışmanı-nedir

Ergen/Ebeveyn Danışmanlığı

Çocukların hayatında en önemli dönüm noktalarından biri ergenlik dönemidir. Çocukluktan yetişkinliğe bir geçiş dönemi olan ergenlik ruhsal, fiziksel, sosyal olgunlaşmayı da beraberinde getirir.

Ergenlik ve Gençlik Sorunları

 • Benlik ve kimlik gelişimi sorunları,
 • Arkadaş grupları ile ilgili sorunlar,
 • Karşı cinsle ilgili konular, romantik ilişkiler,
 • Aileyle ilişki sorunları,
 • Madde kullanımı,
 • Kendine zarar verici, riskli davranışlar,
 • Otorite ile ilgili sorunlar,
 • Okul ve akademik konularda sorunlar,
 • Üniversite sınavı ve sınav kaygısı sorunları,
 • Cinsellik ile ilgili konular,
 • Ergenlik depresyonu, içe kapanma, yalnızlaşma…

Ortaya çıkabilecek sorunların yanı sıra, beklenen sağlıklı değişimler de gencin birçok alanda (duygusal, zihinsel, aile/okul ortamı gibi) ciddi güçlükler yaşamasına sebep olabilir. Bu nedenle, ergenler ve gençlerle çalışan psikologların ilk amacı gelişimsel süreci göz önünde tutarak yaşanmakta olan duygusal ve davranışsal güçlüğün ne kadar beklendik olduğunu değerlendirmek ve olası sorunların çözümü için gence ve ailesine yardımcı olmaktır. Ayrıca, güçlükler ve sorunlar yaşanırken fark edilmeyen çok önemli bir nokta, her gencin mutlaka güçlü bir yanının olduğudur. Bu güçlü yanı keşfetmek de terapi sürecinin değerli bir parçasıdır.

Ergenler ve gençlerle çalışırken ilk görüşmede kişinin kendisinden ve gerekiyorsa ailesinden var olan sorununa ve gelişimsel öyküsüne ilişkin bilgiler alınır. İlk görüşmeyi takip eden seanslarda değerlendirme amaçlı bazı testlerin uygulanması gerekebilir. Psikoterapi süreci içerisinde ergen ve gençle bazı seanslar bireysel olarak, bazı seanslarda ise ailesiyle birlikte görüşme yapılabilir. Gerekli durumlarda aile ile yalnız görüşmeler de yapılabilir.

Ruh sağlığı alanında çalışanlar olarak, belirtmemiz gerekir ki, güçlük ve sorunlar henüz ortaya çıkmadan önleyici ve koruyucu amaçlı destek almak sağlıklı ve kalitesi yüksek bir hayat için gereklidir.

Ebeveyn Danışmanlığı

Bir çocuk sahibi olmakla birlikte aile ve toplum içinde yeni rolleriniz ve sorumluluklarınız oluşur. Herkes gibi yeni giydiğiniz bu “anne baba” rolünü hakkıyla ve en iyi şekilde yerine getirmek istersiniz. Fakat bu rol çoğu anne baba gibi sizin de ilk kez deneyimlediğiniz bir roldür. Daha önce çocuk sahibi olmuş olsanız bile, eskiden bildikleriniz artık işe yaramıyor olabilir. Yeni beceriler kazanmaya ihtiyacınız olabilir, çünkü bu beceriler doğuştan sahip olduğunuz beceriler değildir.

Ne kadar kitaplardan okursanız okuyun, okuduklarınızı uygulamakta güçlük yaşayabilirsiniz. Çünkü her çocuk ve her aile farklıdır ve farklı ihtiyaçları vardır. Çocuğunuzun ihtiyacını anlamak ona çok yakında yada uzakta durduğunuzda, korumacılık içgüdülerinizle yaklaştığınızda, hata yapmaktan korktuğunuzda gittikçe zorlaşabilir. Çocuğunuzun sizi anlamadığını düşünebilirsiniz, denediğiniz yöntemlerin doğru olup olmadığından emin olamayabilirsiniz, , anne-babalık becerilerinizin yetersiz olduğunu düşünebilir ve kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz.

İşte böyle zamanlarda durumu objektif olarak değerlendirecek, size yol gösterecek dışarıdan üçüncü bir göze ihtiyacınız vardır. Ebeveyn danışmanlığı, uzman psikologlarla çocuğunuzu ve sizi bir araya getiren, çocuklarınızla ilgili çözüm üretemediğiniz durumlarda sorunu sizinle birlikte inceleyip, bir hedef planı oluşturan, bu hedef plan doğrultusunda aile içerisinde yolunda gitmeyen meseleleri düzenleyen, ihtiyaçlarınızı belirleyen, bunlar üzerinde çalışan ve gerekli zamanlarda sizi psikolojinin farklı alanlarına yönlendiren bir psikolojik destektir.

Ebeveyn danışmanlığı çocuklarınızdan çok, sizinle yürütülen size kendi çocuklarınızın “yol göstericisi” olmayı öğreten bir süreçtir. Bir taraftan çocuklarınızın ihtiyacı olan güven, şefkat ve sevgiyi onlara verirken bir taraftan da koyduğunuz sağlıklı sınırlarla bireyselleşip, özgürleşebilen, mutlu ve özgüvenli çocuklar yetiştirmenizi esas alır.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Tüm randevu talepleriniz, Soru, Görüş ve Önerileriniz Hakkında Bizi Arayabilirsiniz.

Ergen/Ebeveyn Danışmanlığı Hakkında Yardıma mı İhtiyacınız Var?