Çocuk Gelişimi Takibi

cocuk gelisim takibi

Çocuk Gelişimi Takibi

Neden Çocuk Gelişimi Takibi? 0-6 yaş, insan yavrusunun gelişimi için ALTIN YILLAR’ dır. Kendine güven, dünyaya güven, temel sosyal beceriler, girişimcilik, kendini ifade edebilme gücü ve isteği gibi hayati özelliklerin temeli bu yaşlarda atılır.

Aileler, çocuklarının gelişimini genellikle aynı günlerde doğan bir akraba ya da komşu çocuğuyla kıyaslama yaparak takip etmektedirler. Oysa çocuk gelişimi takibi bu kadar basit iş olmayıp karmaşık ve kapsamlıdır. Belki fiziksel gelişim alanını gözlem ya da diğer çocuklarla kıyaslama yapılarak bir miktar da olsa takip edilebilir. Lakin dil-konuşma, bilişsel, ruhsal, sosyal, öz bakım gelişimi gözlem ya da kıyaslama yaparak takip edilemeyecek kadar karmaşık alanlardır. Aileler, gözlem yapılarak takip edilemeyecek gelişim alanlarını göz ardı edip çocukları okul çağına geldiğinde fiziksel açıdan sağlıklı fakat dil-konuşma, bilişsel, ruhsal, sosyal, öz bakım gelişimleri açılarından yaşıtlarının gerisinde kalmış bir çocuğa sahip olabilirler. Bu yüzden bütün hastalıklarda olduğu gibi gelişimsel gecikmelerde de erken tanı ve tedavi önemli olup okul çağına kadar bütün çocuklar düzenli aralıklarla bütün gelişim alanlarında birden uzman bir ekip tarafından mutlaka takip edilmelidir!

Merkezimizde uzmanlarımız eşliğinde uygulanan çeşitli gelişim testleri ile çocuğunuzun gelişimini takip ederek, uzmanımız tarafından sizi bilgilendiriyoruz. Böylece gelişimsel gecikme görülen noktalar var ise bunlara yönelik yol haritası çiziyoruz.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Tüm randevu talepleriniz, Soru, Görüş ve Önerileriniz Hakkında Bizi Arayabilirsiniz.

Çocuk Gelişimi Hakkında Yardıma mı İhtiyacınız Var?